Gërmimet e fundit në Izrael kanë zbuluar një grup hominidësh të panjohur më pare, që i përkasin Epokës së Gurit dhe që mendohet se kanë kontribuuar në evolucionin e species njerëzore, Homo.

Banorët e një siti të quajtur Nesher Ramla, i cili ka qenë i banuar rreth 140 000 deri 120 000 vjet më parë, u bashkohen Neandertalëve dhe Denisovanëve si popullsia e tretë Homo Euroaziatike që u ndërthur me kulturë dhe ndoshta u ndërlidh me Homo sapiensët antike, thonë studiuesit.

Fosilet hominide të gërmuara më parë në tre shpella izraelite, të cilat datojnë që nga rreth 420 000 vjet më parë, mund t’i përkasin popullsisë antike të përfaqësuar nga zbulimet në Nesher Ramla.

Ju pëlqen!

Studiuesit nuk i kanë vënë një emër species, por i referohen si Nesher Ramla Homo. Përzierja gjenetike dhe kulturore e grupeve Homo Euroaziatike gjatë periudhës së Pleistocenit të Mesëm – e cila shkon nga rreth 789 000 në 130 000 vjet më parë – ndodhi shumë shpesh për të mundësuar evolucionin e një specieje të veçantë në këtë rast, thonë studiuesit.

Lexo po ashtu:  Tetë specie pa të cilat nuk ka jetë në Tokë

Dy studime në Shkencën e 25 Qershorit, njëri i udhëhequr nga Hershkovitz, i Universitetit të Tel Avivit dhe tjetri i udhëhequr nga arkeologu Yossi Zaidner i Universitetit Hebraik të Jeruzalemit, përshkruajnë gjetjet e reja.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!