Një tabletë për të trajtuar Covidin nga shtëpia: eksperimentimi i një ilaçi të ri kundër virusit do të fillojë për disa javë në Genova të Itlisë. Specialisti i sëmundjeve infektive Matteo Bassetti foli për këtë gjatë një interviste me Primocanale: “Ne kurrë nuk kemi ndalur së bëri kërkime si shumë qendra të tjera italiane të sëmundjeve infektive”.

Pastaj, duke folur për ilaçin, Molnupiravir, ai shtoi: “Ai është shumë premtues, me një veprim të fuqishëm antiviral dhe ka avantazhin e madh të të qenit i disponueshëm në tableta. Brenda dy javësh do ta përjetojmë” në spitalin San Martino në Genova.

Bassetti bëri gjithashtu një krahasim me një terapi tjetër kundër Covid, atë të bazuar në antitrupa monoklonale, e cila ka filluar kohët e fundit në institucionet shëndetësore italiane. “Ndërsa sot ne sjellim pacientë në spital për të bërë monoklonalet, nesër mbase do të kemi një kurë që do të na lejojë të trajtojmë virusin në shtëpi – shpjegoi eksperti, duke nënvizuar një ndryshim të dukshëm midis dy ilaçeve.

Lexo po ashtu:  Shovenizmi grek në veprim/ Rivendosen tabelat e kundërligjshme në Bashkinë e Finiqit, "Greqishtja është gjuha jonë e parë"
Ju pëlqen!

Në vend të dhënies së antibiotikut trajtimi për pneumoni bakteriale në shtëpi me antibiotikë oralë, mbase mund të përdorim një aktiv antiviral kundër virusit në shtëpi ”.

Kjo është sigurisht një mundësi tjetër në luftën e ashpër kundër Covid. “Shpresojmë të fillojmë testimin së shpejti dhe të kemi të dhëna të gatshme deri në fund të verës në mënyrë që ilaçi të aprovohet sa më shpejt të jetë e mundur”, përfundoi Matteo Bassetti, drejtori i Klinikës së Sëmundjeve Infektive të Spitalit San Martino në Genova.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!