Azem Vllasi, ish pushtetari komunist në Jugosllavinë e AVNOJit, ka këshilluar liderin e lëvizjes URA, Dritan Abazoviç, që nuk duhet të krijojë një koalicion me forcat pro-serbe dhe se institucionet e reja duhet t’i krijojë duke bashkëpunuar me partinë e Milo Gjykanoviqit.

Vllasi e konsideron si të pakonceptueshëm faktin që Abazoviç pas zgjedhjeve dëshiron që të shkoj në koalicion me parti pro-serbe, që sipas Vllasit dëshirojnë të devijojnë rrugën e Malit të Zi drejt integrimeve euro-atlantike dhe që janë parti nën gjirin e Serbis dhe Rusisë.

Këto deklarata Vllasi i ka bërë për “Radiosarajevo.ba”

Ju pëlqen!

Vllasi i tha medias së Sarajevës, aty ku Abazoviç ka studiuar e është diplomuar, se është e pakonceptueshme që ai, Abazoviç, të hyjë në një koalicion me një formacion Kishë-Cetnik-Rusi që “kurrë nuk e fshehu faktin se synon të marrë Malin e Zi në krahët e Serbisë dhe Rusisë dhe kështu të devijojë nga rruga e Evropës integrimi dhe vlerat “.

“Mendoj se Abazoviç do të gjendej në një pozitë shumë të mirë në një koalicion me DPS-në, apo edhe më mirë të mbetej në opozitë fare sesa të bashkëpunojë me ata që ka synime dhe aspirata komplet të kundërta”, ka thënë Vllasi.

“Si student i Sarajevës, ai duhet të dijë se çfarë krmesh ka prodhuar ideologjia çetnike te Serbisë së Madhe, sidomos kundër boshnjakëve dhe jo-serbëve të tjerë në Bosnjë, se si Sarajeva u msakrua nga forcat çetnike…Sarajeva ku ai më vonë studioi. Ai gjithashtu duhet të dijë se e njëjta politikë e Serbisë së Madhe u ndoq dhe ndaj shqiptarëve në Kosovë. Me opozitën çetnik serbo-ruse që tani do të merrte pushtetin në Podgoricë, ai u bashkua vetëm nga kritikat dhe sulmet e pamëshirshme ndaj qeverisë aktuale në Mal të Zi,” tha Vllasi.

Sidoqoftë, ai beson se motivet e Abazoviçit ndryshojnë nga pjesa pro-serbe dhe pro-ruse e opozitës malazeze dhe se “ai e kupton këtë”.

Sipas tij, Abazoviç, natyrisht, mund të ketë një qëndrim kritik ndaj mënyrës aktuale të ushtrimit të pushtetit në Malin e Zi. Në fund Vllasi ka thënë se nuk mund të besojë që Abazoviç mund të dalë kundër interesave të shqiptarëve dhe të Malit të Zi.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!