Ish-ambasadori i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho, kritikon ashpër kryeministrin Edi Rama në lidhje me idenë e një konference ndërkombëtare për Kosovën, duke thënë se është shumë e rrezikshme pasi iu jep serbëve mundësinë për të diskutuar çështjet historike tashmë të mbyllura më 1999 dhe 2008.

Në një intervistë për KosovaPress, Nesho thotë se Rama nuk duhet të kishte propozuar as draft për Asociacionin ndërsa komenton edhe masat ndëshkuese ndaj Kosoves të vëna nga Bashkimi Evropian.

Prej 26 majit situata në komunat më veriore të Republikës është tensionuar, ndërsa gjatë kësaj kohe kemi parë një rol shumë aktiv të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në zgjidhjen e kësaj situate. Fillimisht, ai propozoi një draft-statut për Asociacionin e komunave me shumicë serbe e më pas propozoi mbylljen e liderëve në një konferencë deri në zgjidhjen e situatës.

Ju pëlqen!

Nesho, që shërbeu në OKB në vitet kur po ndodhnin ndryshimet historike në Kosovë 1997-2006, thotë se Rama “nuk ka aftësi intelektuale” të jetë i përfshirë në projekte të tilla dhe se me këto ide nuk po i shërben interesit kombëtar.

Lexo po ashtu:  Air Albania nis fluturimet direkte Tiranë-Düsseldorf, ja në cilat ditë

Ambasadori shqiptar thotë se Asociacioni është thjesht një tjetër mjet i presidentit serb Aleksandër Vuçiq për të mbajtur një konflikt artificial në veri të Kosovës.

“Çështja e projektit të Asociacionit nuk ka asnjë vlerë, vetë Rama nuk ka ndonjë aftësi intelektuale që të projektojë ose të jetë i angazhuar në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe të drejtës… 00:20 Çështja e projektit të asociacionit të paraqitur nga Rama, është thjesht dhënia oksigjen Vuçiqit, i cili kërkon të realizojë projekte të tij, por jo t’i zgjidhi as çështjen e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën, as të bëhet pjesë e perëndimit. Projekti i Vuçiqit, unë kam insistuar disa herë, është një projekt tjetër. Minimalisht do të qëndrojë për arsyeje se lidhjet e tij, historike por edhe aktuale, influenca e madhe e nacionalizimit rus brenda territorit të Serbisë e ka projektuar Serbinë si një vend satelit dhe asnjë regjim në Serbi nuk mund ta ndryshojë kaq lehtë këtë situatë… Çështja e Asociacionit është gozhda që Vuçiqi kërkon për të destabilizuar dhe të mbajtur një konflikt artificial në veri të Kosovës, sepse ky konflikt nuk duhet të ekzistojë as nëpër tezat e të drejtës ndërkombëtare, sepse nuk është një konflikt i tillë”, deklaroi Nesho për KosovaPress.

Lexo po ashtu:  Irani: Sulm terrorist në impiantin e pasurimit të uraniumit

Ideja tjetër e kryeministrit Edi Rama për një koferencë ndërkombëtare për Kosovën dhe Serbinë, për ambasadorin Nesho është e papranueshme. Sipas tij, këto janë ide që i shërbejnë vetëm projekteve serbo-ruse për ndryshime të reja gjeopolitike në Ballkan.

“Çështja e konferencës edhe kjo nuk ishte nga padituria ose mënyra për të shprehur diçka origjinale gjë që gjithmonë kryeministri shqiptar e ka bërë. Kjo ishte diçka e para menduar për të realizuar ato projekte që serbët kërkojnë me domosdo. Dhe kryesorja që kërkon si Serbia dhe Rusia në Ballkan është ndryshimet e reja gjeopolitike në Ballkan… 06:00 Projekti i fundit edhe deklarata e Ramës që të mbyllen në një konferencë është tepër e rrezikshme për t’ju dhënë mundësi serbëve për të ridiskutuar çështjet historike tashmë të mbyllura”, thekson Nesho.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!