Irani ka shfuqizuar Policinë e Moralit, pas më shumë se dy muaj protestash. Prokurori i Përgjithshëm i vendit, Mohammad Jafar Montazeri ka deklaruar se Policia e Moralit nuk hyn te gjyqësori dhe se ajo është shfuqizuar. Komentet ai i bëri gjatë një konference fetare dhe iu përgjigj një pyetjeje se pse organi në fjalë – krijuar gjatë presidencës së Mahmoud Ahmadinejad – ishte shpërbërë.

Njësitë nisën patrullimin në vitin 2006 dhe kishin për qëllim ndjekjen e sjelljes modeste dhe mbajtjen e hixhabit, një masë e ngjashme kjo me disa vende arabe. Megjithatë që nga viti 2016 ka nisur një lloj liberalizmi për kodin e veshjes së femrës që është edhe subjekti i kontrollit më të rreptë në këtë drejtim.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!