Irani e ka pranuar fajin për rrëzimin e avionit komercial ukrainas që la të vdekur 176 persona.

Aeroplani ishte rrëzuar pasi ishte menduar se ishte dron i luftës nga forcat iraniane. Qeveria e Iranit nuk pranoi fajin fillimisht , por më pas u bë e njohur botërisht se përgjegjësit e vetëm për rrëzimin e avionit ishin pikërisht forcat ushtarake të këtij vendi.

Irani ka premtuar se do të merret me rastin me anë të gjykatës dhe se fajtorët do të persekutohen.

Ju pëlqen!

“Betohem në Zot se do të dëshiroja të isha unë në bord të aeroplanit që e rrëzua dhe të isha djegur. Nuk do dëshiroja kurrë të isha dëshmitar i këtij incidenti”, ka thënë gjenerali Hosein Salami.

“Nuk kam qenë kaq i turpëruar në jetën time”, ka shtuar ai.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!