Presidenti iranian Hassan Rouhani ka thënë se ata po bëjnë përpjekje të jashtëzakonshme për të neutralizuar sanksionet amerikane që janë një pengesë në luftën kundër pandemisë së koronavirusit në vendin e tij. Sipas agjencisë iraniane të lajmeve IRNA, Rouhani kryesoi një takim të Këshillit Kombëtar për Luftimin e COVID-19 në Teheran.

Rouhani tha se falë masave të marra në atë vend, nuk ka më rajone në zonën e kuqe dhe numri i rajoneve në zonën e rrezikut portokalli është zvogëluar. Ai tha, megjithatë, se qytetarët ende duhet t’u përmbahen masave për të qenë edhe më të suksesshëm në luftimin e pandemisë. Ai theksoi se Shtetet e Bashkuara po e bëjnë të vështirë për ata që të blejnë vaksina kundër COVID-19 nga jashtë.

“Ne po veprojmë në përputhje me udhëzimet e udhëheqësit suprem iranian Ali Khamenei në mënyrë që sanksionet të neutralizohen. Kur paratë hyjnë në vend dhe mallrat eksportohen, ju e dini që ne luf tojmë me orë të tëra për ta bërë atë të ndodhë,” shpjegoi Rouhani. Ai gjithashtu vuri në dukje se sa të kujdesshëm janë ata në lidhje me llojin e ri të virusit corona që është shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar.

Ju pëlqen!

“Irani dëshiron të zhvillojë një vaksinë të brendshme, por në të njëjtën kohë ne po bëjmë përpjekje për të blerë vaksina,” tha Rouhani. Duke deklaruar se ata janë duke punuar për të siguruar që vaksinat e miratuara nga Ministria e Shëndetësisë së Iranit të dorëzohen me sukses në vendin e tyre, ai vuri në dukje se sanksionet dhe pengesat e SHBA-së do ta kapërcejnë disi atë rrugë.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.