Nuk ka pothuajse asnjë kompani teknologjike që nuk ka filluar me një lloj testimi të inteligjencës artificiale, IA. Falë programeve si ChatGPT, Bard, DALL-E dhe shumë të tjera, ne kemi parë tashmë mundësitë e ndryshme dhe mjaft mbresëlënëse të kësaj teknologjie dhe IA planifikon të zbatohet edhe në aplikacionin WhatsApp.

Tashmë mund të shohim se çfarë po planifikon kompania në versionin më të fundit beta, në të cilin disponohet një mjet i bazuar në inteligjencën artificiale, i cili ju lejon t’i krijoni ngjitësit tuaj. Kur shkruani një mesazh të ri, kur klikoni në opsionin e ‘sticker’, versioni beta tani shfaq gjithashtu një buton “create“. Duke klikuar mbi të hapet një tastierë ku mund të shkruani llojin e ‘sticker’ që dëshironi të bëjë IA. Këto do të mund të përdoren në korrespondencë me përdoruesit e tjerë përmes kësaj platforme.

Edhe pse ky opsion është ende në testim, pra është i disponueshëm në versionin beta të WhatsApp, nuk duhet të ketë dyshim se WhatsApp planifikon ta zbatojë atë në versionet zyrtare për Android dhe iPhone. Mund të supozojmë se ky opsion do të jetë një nga risitë më të njohura në WhatsApp sepse përdoruesit do të jenë në gjendje të bëjnë ‘sticker’ të personalizuar për çdo person, situatë ose grup brenda të cilit korrespondojnë.

Lexo po ashtu:  "Bota është vendi im, i gjithë njerëzimi janë vëllezërit e mi dhe feja ime është të bësh mirë"
Ju pëlqen!

Në shembullin e një mace duke hipur në një skateboard të postuar në faqen WABetaInfo, mund të shihni se si duken ‘sticker’ e krijuar nga IA.

Ky opsion është aktualisht i disponueshëm për një numër të vogël përdoruesish të WhatsApp dhe duket se do të duhet pak kohë para se të jetë i disponueshëm për të gjithë. Mund të presim një fazë tjetër testimi që do të jetë në dispozicion të përdoruesve të versionit testues të kësaj platforme, dhe pas kësaj ngjitësit e IA duhet të shfaqen edhe në versionet zyrtare të WhatsApp.

Meta shpesh eksperimenton me risitë dhe prezanton opsione të reja për WhatsApp-in për ta përmirësuar përvojën e përdorimit të kësaj platforme, por edhe për të qëndruar përpara konkurrencës. Ndër opsionet e fundit me të cilat kanë filluar testimin, pra që i kanë paraqitur tashmë, duhet të jetë mundësia e përgjigjes ndaj video mesazheve deri në një minutë, mundësia e mbylljes së zërit të numrave të panjohur, një kuti hyrëse e fshehur për mesazhet, etj.

Lexo po ashtu:  QKLL, thirrje për përkthimin e veprave letrare nga shqipja në gjuhë të huaja
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!