Intelegjenca shqiptare nuk është përfshirë ënde në zgjedhje dhe ky është KRIMI më i madh i saj!

Korab Blakaj

Marrëzitë dhe deshtimet që na ndodhin janë produkt direkt i kësaj mospërfshierje.
Kur mungon intelegjenca në institucione rritën ambicjët e të marrëve .
Të marrët nuk krijojnë kurrë politika zhvillimi as mekanizma vetrregullues për shoqërinë!
Ata e ngushtojnë interesin kombëtar në interes vetjak, dhe krijojnë mekanizma mbrojtës antiligjorë.
Në vend se të diskutohen ide, alternativa e strategji, debati zhvillohët mbi njerëz dhe mbi të bëmat e tyre.
Kjo e nxitë zhvillimin e seperatizmit shoqëror.
Seperatizmi e topitë çdo filiz kryengritës.
Pastaj degradohët çdo gjë dhe shoqëria demoralizohët.
Kontrata kolektive nuk respektohët.
Vlera morale kanë renë dhe shteti i nënshtrohët korrupsionit.
Vëndin e kaplon plogështia dhe njerëzit kanë nevojë për gjumë.
Gjumi letargjik ua shpenzon edhe atomet e fundit të energjisë , dhe ngadalë shoqëria pret vdekjën!

Lexo po ashtu:  Për të mbrojtur Demokracinë, hetoni Trump
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!