Fabrika do ti kushtojë kompanisë 19 miliardë dollarë dhe do të ndërtohet në Magdenburg. Prodhimi duhet të nisi në 2027.

Intel konfirmoi planet për ndërtimin e një fabrike të prodhimit të çipeve në Gjermani si pjesë e një investimi prej 80 miliardë dollarësh në Evropë dekadën e ardhshme.

Fabrika do ti kushtojë kompanisë 19 miliardë dollarë dhe do të ndërtohet në Magdenburg. Prodhimi duhet të nisi në 2027.

Ju pëlqen!

Intel gjithashtu do të ndërtojë një fabrikë tjetër 13 miliardë dollarë në Leixlip në Irlandë.

Së fundi një qendër kërkimore do të ngrihet në Plateau de Saclay në Francë deri në fund të 2024.

Sipas kompanisë planet do të balancojnë zinxhirin furnizues me çipe në mbarë botën. Në Shkurt të këtij viti Bashkimi Evropian miratoi një fond prej 49 miliardë dollarë për të parandaluar varësinë ndaj çipeve Aziatike.

Lexo po ashtu:  Ikja e Moisi Golemit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!