Deri atëherë kompania do të përdorë procesorët 10-nanometër që sapo ka hyrë në prodhim pas një seri shtyrjesh.

Intel dha lajme të këqija për investitorët ditën e sotme pasi bëri publike planet për të shtyrë debutimin e procesorëve 7-nanometër edhe me gjashtë muaj të tjerë.

Lajmi vjen pasi Apple tha se do të ndërtojë vetë procesorët e saj për kompjuterët dhe pasi konkurrentët si AMD dhe NVIDIA tashmë kanë zhvilluar teknologjinë 7-nanometër.

Ju pëlqen!

Deri atëherë kompania do të përdorë procesorët 10-nanometër që sapo ka hyrë në prodhim pas një seri shtyrjesh.

CEO i kompania citoi njëd efekt në proces dhe duhet të mbështetet tek palë të treta për të prodhuar çipet. E thënë ndryshe nuk do të shohim procesorë Intel 7-nanometër në prodhim apo pajisje deri në fund të 2022 ose fillim të 2023. Arkitektura 7-nanometër aktualisht është teknologjia më e avancuar e procesorëve.

Lexo po ashtu:  Lëvizja e fundit e Google me Chrome, një arsye për të kaluar në Firefox
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!