Në Indonezi, ushtria nuk do të ketë më kriter virgjërinë për rekrutimin e femrave. Procedura që njihet ndryshe si “testi me dy gishta”, sepse gjatë ekzaminimit mjekët futen dy gishta brenda vaginës së gruas për të kontrolluar nëse himeni është ende i paprekur apo jo, është cilësuar abuziv nga organizatat e të drejtave të njeriut, të cilat e kanë kundërshtuar prej kohësh.

Në një telekonferencë me komandantët ushtarakë në të gjithë Indonezinë, shefi i shtabit të ushtrisë, gjenerali Andika Perkasa sinjalizoi fundin e praktikës dhjetëvjeçare dhe tha se gratë do të rekrutohen në të njëjtën mënyrë si burrat.

Rekrutët e rinj do të zgjidhen në bazë të aftësisë së tyre për të ndjekur procesin arsimor të ushtrisë.

Ju pëlqen!

Siç raporton “The Guardian“, Human Rights Watch tha se ndryshimet që Perkasa deklaroi në konferencë i referohen “testit abuziv, joshkencor dhe diskriminues të” virgjërisë “që të gjitha degët e ushtrisë indoneziane kanë përdorur për dekada të tëra për rekrutët femra”.

Lexo po ashtu:  SHBA tërheq mbështetjen për luftën e Arabisë Saudite në Jemen

Pritet që të njëjtën praktikë të ndjekin edhe marina indoneziane dhe forca ajrore.

 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!