India po konsideron të pranojë një ofertë ruse për të blerë naftën e saj të papërpunuar dhe mallra të tjera me çmime të zbritura me pagesë nëpërmjet një transaksioni rupi-rubla, thanë dy zyrtarë indianë, mes sanksioneve të ashpra perëndimore ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

India, e cila importon 80 për qind të nevojave të saj për naftë, zakonisht blen rreth 2 për qind deri në 3 për qind të furnizimeve të saj nga Rusia. Por me çmimet e naftës që janë rritur me 40 për qind deri më tani këtë vit, qeveria po shikon ta rrisë këtë nëse mund të ndihmojë në uljen e faturës së saj në rritje të energjisë.

“Rusia po ofron naftë dhe mallra të tjera me një zbritje të madhe. Ne do të jemi të lumtur ta pranojmë atë. Ne kemi disa çështje si cisterna, mbulimi i sigurimit dhe përzierjet e naftës për t’u zgjidhur. Pasi ta kemi këtë, do të marrim ofertën e zbritjes, “tha një nga zyrtarët e qeverisë indiane.

Lexo po ashtu:  "Fëmiu i vdekur në Lavatriqe", Kujdes nga Fake News/ Deklaratë për opinion nga Spitali i Përgjithshëm në Pejë
Ju pëlqen!

Disa tregtarë ndërkombëtarë kanë shmangur naftën ruse për të shmangur përfshirjen në sanksione, por zyrtari indian tha se sanksionet nuk e penguan Indinë të importonte karburantin. Puna po vazhdonte për të krijuar një mekanizëm tregtar rupi-rubla që do të përdoret për të paguar naftën dhe mallrat e tjera, tha zyrtari.

Rusia u ka kërkuar atyre që i përshkruan si kombe mike që të ruajnë lidhjet tregtare dhe investimet. India ka lidhje të gjata mbrojtëse me Rusinë dhe abstenoi nga një votim në Kombet e Bashkuara që dënonte pushtimin, megjithëse Nju Delhi ka bërë thirrje për t’i dhënë fund dhunës. Surgutneftegaz i Rusisë lejoi blerësit kinezë të merrnin naftë pa ofruar garanci pagese të letrave të kredisë (LC) në mënyrë që të anashkalonin sanksionet, thanë burimet për Reuters.

Qeveria indiane, e cila mund të shohë që fatura e saj e importit të rritet me 50 miliardë dollarë në vitin fiskal që fillon në prill, po kërkon gjithashtu lëndë të para më të lira nga Rusia dhe Bjellorusia për plehra, pasi kostoja e programit të saj të subvencionimit është rritur.

Lexo po ashtu:  Borrell vizitë në Ballkanin Perëndimor më 13-16 mars

Qeveria, e cila tashmë ka dyfishuar faturën e saj të subvencionit për vitin fiskal deri në fund të 31 marsit, ndau të hënën 149 miliardë rupi të tjera indiane (1.94 miliardë dollarë). Qeveria pret që fatura e subvencionit të plehrave të rritet me të paktën 200 miliardë deri në 300 miliardë rupi në vitin e ardhshëm financiar, nga vlerësimi aktual prej 1.05 trilion rupi, thanë të dy zyrtarët. “Nëse mund të marrim pleh më të lirë nga Rusia, atëherë do ta marrim atë. Do të ndihmonte në lehtësimin e disa shqetësimeve fiskale,” tha një zyrtar. RTS

Edel Strazimiri / SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!