Shkencëtarët në Londër po testojnë nëse një qetësues i zakonshëm si Ibuprofeni mund të ndihmojë pacientët me Covid-19 të shmangin dështimin e frymëmarrjes potencialisht vdekjeprurëse dhe nevojën për ventilatorë.

Studimi përdor një lloj ibuprofeni të quajtur Flarin që është në dispozicion në Mbretërinë e Bashkuar dhe është i formuluar ndryshe nga versioni standard për të mbrojtur stomakun. Studimi është duke u realizuar nga Guy’s and St. Thomas ‘NHS Foundation Trust, King’s College London dhe SEEK.

“Si një sëmundje e re, ekzistojnë mundësi të kufizuara trajtimi për pacientët me Covid-19,” tha Richard Beale, një profesor i mjekësisë së kujdesit intensiv.

Ju pëlqen!

Ministri francez i shëndetësisë, Olivier Veran tha në mars se pacientët me Covid-19 duhet të shmangin ilaçet anti-inflamatore si ibuprofen sepse kjo mund të përkeqësojë infeksionet e tyre. Rregullatori më i mirë i ilaçeve në Evropë tha pak më vonë se nuk ka prova të forta që ibuprofen e përkeqëson virusin.

Studimet laboratorike nga SEEK kanë treguar që Flarin, të shitur nga Londra, me bazë në Infirst Ltd., mund të jetë më efektive sesa Ibuprofeni standard për të ndihmuar pacientët Covid-19 të shmangin shqetësimet e frymëmarrjes.

Lexo po ashtu:  Rrezik! Kjo është një nga shenjat e kancerit

D.B
Burimi: Bloomberg

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!