Shumë komentime janë bërë pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit.

Ai dha dje dorëheqje të parevokueshme pasi tha se kjo ndodhi pikërisht pas ftesës së Gjykatës Speciale e cila e ka ftuar në cilësinë e të dyshuarit.

Mirëpo, njohësi i proceseve politike e juridike në Kosovë, Blerim Burjani, pohon se dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale, por për përfitime të votave.

Ju pëlqen!

Ai përmes një postim në Facebook, shprehet se, edhe PDK-ja iu bashkua idesë për të rrëzuar këtë Qeveri.

Më poshtë, postimi i Blerim Burjanit pa ndërhyrje të redaksisë MekuliPress:

“Doreheqja e kryeministrit ska lidhje me ftesen e Gjykates Speciale.PDK iu ka bashkue ides per te rrezuar kete Qeveri.

Doreheqja e kryeministrit ndodhi si rezultat e heqjes se besimit nga PDK per te vazhduar kete qeverije per shkak takses,stagnimit te plote te dialogut, PDK ia ka bere me dije se nuk do te kete perkrahje me per te.Andaj kjo ka ndodhe me shepjetesi nga Haradinaj per perfitime votash.Pra tash me ik komplikimeve eshte bere doreheqje e tij, me kerkesen jo zyrtare te SHBA kane kerkuar zhbllokimin e dilaogut dhe zgjidhjen.”

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.