Kur përmendet ftoi, mendimi ynë i parë është zakonisht reçeli, por shpesh harrojmë se sa i dobishëm është kjo frutë për shëndetin tonë.

Ftoi është i pasur me antioksidues dhe vitaminë C dhe mund ta hani të gjallë. Këto janë vetitë shëruese të ftoit:
Zbërthen depozitat e yndyrës
Ftua përmban pak kalori, kripë dhe yndyrë, por shumë fibra dhe vitaminë C. Kjo është arsyeja pse është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që dëshiron të rregullojë peshën.
Është i shkëlqyeshëm për lëkurën
Për shkak të sasisë së madhe të antioksiduesve, ftoi kontribuon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Qëroni një ftua, grijeni atë dhe shtrydhni lëngun. Përzierja është e shkëlqyeshme për trajtimin e plagëve dhe djegieve të lehta.
Ndikon në sistemin e tretjes
Ftoi është i dobishëm për trajtimin e ulcerave të stomakut, por edhe diarre dhe dispepsi.
Mbron zemrën dhe përmirëson pasqyrën e gjakut
Përmban pektinë e cila zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Kjo është arsyeja pse kjo frutë është e shkëlqyeshme për parandalimin e arterieve të bllokuara.
Kaliumi në ftua ul presionin e gjakut, dhe vitamina C ka një efekt të dobishëm në shëndetin e zemrës. Përmbajtja e lartë e hekurit në ftua parandalon aneminë dhe ka një efekt të dobishëm në imazhin e gjakut.
Ftoi përmban antioksidues të tillë si quercetin, kaempferol dhe rutin, andaj ka efekte antiinflamatore, antimikrobike, antifungale, hepatoprotektive dhe diuretike.
Forcon sistemin imunitar
Vitamina C në ftua siguron trupin me mbrojtje të shkëlqyeshme kundër infeksioneve dhe forcon sistemin imunitar, dhe ka një efekt të dobishëm në organet e frymëmarrjes.

Lexo po ashtu:  Çaji me xhenxhefil dhe shafran – pijeni para se të flini dhe asnjëherë nuk do të zgjoheni të lodhur
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!