I nominuari për kryeministër, Avdullah Hoti, ka thënë se votimi i qeverisë së re do të ndodhë në mënyrë demokratike. Ai ka thënë se nuk do të cënohet Kushtetuta e Kosovës dhe se ajo do të respektohet maksimalisht.

‘’Legjitimimi i institucioneve ekzekutive te Kosoves, permes votimit te Qeverise se re, do te ndodhe ne menyre demokratike permes votes se perfaqesuesve te popullit ne Kuvend.’’, thotë Hoti.

‘’Asnje shkronje e Kushtetutes nuk do te cenohet, perkundrazi, ajo do te respektohet e lartesohet.’’, shton ai.

Ju pëlqen!

Hoti është nominuar për kryeministër nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas rrëzimit të qeverisë muajin që lamë pas. Lëvizja Vetëvendosje, si fituese e zgjedhjeve, thotë se nominimi i tij është jokushtetues pasi nuk janë përcjellur procedurat duke u mandatuar së pari fituesi i zgjedhjeve. VV ka dërguar cështjen e dekremtimit në Gjykatën Kushtetuese. Seanca për votimin e qeverisë së re është thirrur për të shtunën.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!