Marko Millosheviç urdhëroi vrasjen e Kryeministrit serb Zoran Gjingjiç. Ai u ofroi vrasësve pesë milion dollarë. Djali i Sllobodan Millosheviçit kërkoi që likuidimi të ndodhte menjëherë pas 5 tetorit 2000, kur koalicioni DOS, i udhëhequr nga Gjingjiç, rrëzoi babanë e tij.

E vërteta rreth planit të përgjakshëm të falsifikuar nga Marko Millosheviç u zbulua nga një anëtar i “klanit Zemun”, Zoran Vukojevic Vuk, i cili ishte ndër të parët që mori statusin e një dëshmitari të përbashkët (gjashtë muaj pas atentatit në tetor 2003, ed .). Pasi dëshmoi para Gjykatës Speciale, ai refuzoi të hynte në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve. Dy vjet më vonë, Vukojeviç u likuidua barbarisht, trupi i tij u gjet i masakruar në një kaçubë buzë rrugës.

Duke zbuluar marrëveshjen që Marko Millosheviç kishte me mafian, Vukojevic përsëriti dy herë në sallën e gjyqit në Gjykatën Speciale më 13 Prill 2004, se djali i Slobos kishte urdhëruar vrasjen e Gjingjiç. Vukojeviç nuk specifikoi se kujt Millosheviq i ri i ofroi para, por, nga ana tjetër, ai tha se koka e Djindjic ishte ruajtur nga “njerëzit Zemun” në atë kohë.

Lexo po ashtu:  Kryeministri Kurti priti në takim aktivisten e të drejtave të njeriut, Natasha Kandiq
Ju pëlqen!

“Dušan Spasojević dhe Milorad Ulemek u organizuan për të mbrojtur Gjinçiqin nga njerëzit e tyre. Pas 5 tetorit, Legjioni na dërgoi për t’i siguruar ata. Pra, Gjinxhiç dhe siguria e tij” – pretendoi Vukojevic.

Duke iu përgjigjur pyetjes së presidentit të këshillit se sa ata e mbrojtën kryeministrin, Vukojevic, i cili ishte ndryshe dora e djathtë e Dusan Spasojevic, tha:

“Marko Millosheviç ofroi pesë milion për të vrarë Gjingjiç”.

Megjithëse dëshmia e Vukojeviç ishte pa praninë e publikut dhe dëshmia e tij u konsiderua një sekret zyrtar, avokati i familjes së Gjingjiç Rajko Daniloviç tha se kjo dëshmi konfirmoi të gjitha pretendimet në padi për vrasjen e kryeministrit.

“Edhe kur u pyet nga trupi gjykues, prokurorët dhe avokatët mbrojtës, ai plotësoi me shumë prova konkrete ato që ai kishte deklaruar dhe pretenduar më parë, dhe me të cilat publiku është kryesisht i njohur, pasi deklaratat e tij ishin në dispozicion përmes disa gazetave, pavarësisht nga çfarë do të përfaqësonte. sekret zyrtar” – tha Daniloviç.mbëdhjetë ditë pasi Marko Millosheviç ofroi pesë milion për të vrarë Gjingjiç në atë periudhë.

Lexo po ashtu:  Trusti publikon të dhëna lidhur me kursimet e kontributdhënësve
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!