Hymni suedez:
I lashti, i liri, malëlarti Veri
I heshtur, i hijshem, gjithë galdim!
Të falem ty, në tokë bukuri,
Diellit, qiellit, fushave në blerim.
Fron kujtimesh nga kohë e lashtë,
emri yt mbulonte dheun me lavdi.
E di që Ti je e do bëhesh si të pashë.
Po, dua të rroj e të vdes në Veri.
Lexo po ashtu:  “Zhgënjimi”, poezi e mrekullueshme nga Pashko Vasa
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!