REUTERS/Marton Monus
REUTERS/Marton Monus
 

Të martën, 15.05.21, Hungaria miratoi një ligj të ri që ndalon “promovimin e homoseksualitetit” ndaj të miturve. Projekt-ligji u miratua me 157 vota pro, dhe vetëm një votë kundër, shkruan MekuliPress.com

Legjislacioni i ri ndalon diskutimet në lidhje me homoseksualitetin dhe operacionet e korrigjimit të gjinisë në shkolla dhe kopshte.

Mijëra hungarezë u mblodhën të hënën në demonstrata para parlamentit në Budapest. Aty ata protestojnë dhe tregojnë qartë mllefin e tyre kundër ligjit të ri, shkruan MekuliPress.

Ju pëlqen!

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka prezantuar një numër ligjesh dhe rregullimesh që kanë kufizuar të drejtat e homoseksualëve dhe pakicave të tjera seksuale në vend.

Ndër të tjera, martesa është ripërcaktuar si bashkimi i një burri dhe një gruaje. Mundësitë për birësim homoseksualësh janë shkurtuar. Personat transgjinorë kanë humbur disa nga të drejtat e tyre ligjore.

Gjashtë parti që përbëjnë shumicën e opozitës ndaj Orban shpresojnë se mund ta privojnë atë nga pushteti në zgjedhjet në Hungari vitin e ardhshëm, shkruan MP.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.