Të pasura me karbohidrate, omega 3, vitamina dhe fibra, avokado është fruti që mund të zëvendësojnë shkëlqyeshëm mishin, duke na bërë të humbasim shumë peshë.

Avokado është një kurë e vërtetë për trupin tonë dhe konsumimi i saj është i mirë për çdo moshë dhe për shumë arsye të ndryshme. Këtu janë 10 arsye pse të hash avokado është mirë:

1.Falë përqendrimit të lartë të omega 3, ajo parandalon sëmundjet e zemrës dhe problemet vaskulare.

2.Ky frut ka veçantinë e parandalimit të sëmundjeve të ndryshme dhe në veçanti të kancerit.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

3.Avokado është një frut që mund të konsumohet çdo ditë edhe nga ata në një dietë pasi kontribuon në kontrollin e peshës trupore.

4.Përveçse të kemi një efekt të dobishëm në zemrën tonë, avokado gjithashtu ka një efekt pozitiv në trurin tonë. Ky i fundit, në fakt, stimulon funksionimin e trurit.

5.Avokado është një nga 10 ushqimet që stimulojnë metabolizmin tonë.

6.Avokado ka një veprim të fuqishëm antibakterial.

7.Të jesh i pasur me antioksidantë, ky frut ngadalëson procesin e plakjes dhe neutralizon formimin e radikalëve të lirë.

8.Ndër veçoritë e shumta ajo gjithashtu ka atë të ribalancimit të hormoneve.

9.Avokado ul kolesterolin e keq dhe rrit kolesterolin e mirë.

10.Rrit aftësinë për të thithur yndyrna të këqija nga frutat dhe perimet.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

VINI RE! Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon gazetën dhe kritikën tonë. Ndihmoje MekuliPress - Mbështete median e pavarur kombëtare.
Loading...
[wpedon id=16879]