Projekti, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë duke bashkangjitur një kamerë rreth qafës së një ujku të vetmuar, i cili u solli atyre një zbulim të ri.

Kamera regjistroi 30 sekonda në fillim të çdo ore për 14 orë dhe studiuesve iu dhanë plot 7 minuta video dhe kjo mostër e vogël u mësoi atyre shumë për sjelljen e ujqërve.

Zbulimi më i madh është se një ujk i vetmuar mund të kapë peshk. Vetëm në ato shtatë minuta, kafsha kapi tre peshq në lumin Ash, kështu që shkencëtarët arritën në përfundimin se u kap më shumë se sa ishte dokumentuar në regjistrime.

Ju pëlqen!

Deri më tani, vetëm një tufë ujqërish është regjistruar duke peshkuar në të njëjtin vend, megjithatë tani është e qartë se si ujqërit e tjerë, edhe kur janë vetëm, e bëjnë këtë.

Lexo po ashtu:  Të magjepsin, ja kush janë 4 shenjat më romantike të horoskopit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!