Një hulumtim i prestigjiozes britanike ‘The Guardian’ hedh dritë mbi mënyrën se si Facebook përdoret nga marketuesit politik për të manipuluar diskursin publik dhe për t’i dhënë më shumë pëlqyeshmëri një lideri krahasimisht me një tjetri.

Në listën e vendeve ku kjo praktikë kryet, sipas The Guardian është dhe Shqipëria. Vendet e tjera përfshijnë Hondurasin, Meksikën, Ukrainën, Iranin, Korenë e Jugut, Italinë etj.

Sipas The Guardian, specialistët e komunikimit politik përdorin faqe artificiale në Facebook për të komentuar, pëlqyer apo shpërndarë informacion politik me një përmbajte të qëllimshme që ndikon në opinion. Kjo arrihet me një person që krijon disa faqe të ndryshme në Facebook, të cilat më pas përdoren për të rritur angazhimin në postimet e liderëve politik, bizneseve apo mediave.

Ju pëlqen!

Më poshtë hulumtimi i plotë:

https://www.theguardian.com/technology/2021/apr/12/facebook-loophole-state-backed-manipulation

 

Lexo po ashtu:  Organizata Safe Journalist: Paditë kundër gazetarëve, mjet për të censuruar punën e tyre
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!