Ky zbulim ka ndezur menjëherë ëndrrën e armëve të ardhshme globale kundër kancerit, të afta për të goditur çdo formë tumori pa dështuar, duke kursyer qelizat e shëndetshme, janë pikërisht qelizat e reja imune në sipërfaqen e të cilave ka një receptor potencialisht në gjendje të njohë qelizat kancerogjene të llojeve të ndryshme.

“Mundësi interesante” të hapura për forma “globale” të imunoterapisë deri më tani të konsideruara të pamundura, thonw autorët e studimit të botuar në revistën Nature Immunology. Të koordinuar nga Michael D. Crowther, John D. Phillips dhe Andrew K. Sewell, studiuesit identifikuan qelizat e reja imune falë teknikës që shkurton dhe ngjit ADN-në, Crispr. Ata zbuluan se ato i përkasin familjes së qelizave vrasëse të sistemit imunitar, limfociteve T dhe se në sipërfaqen e tyre ekziston një receptor shumë i veçantë, i specifikuar me shkurtimin Tcr (receptori i qelizave T).

Falë tij, qelizat T janë në gjendje të njohin të dy molekulat e pranishme në sipërfaqen e shumë qelizave kancerogjene, dhe ato që gjenden në qelizat e shëndetshme. Sidoqoftë, receptori mund ta dallojë atë të parin nga ky i fundit, deri në atë pikë sa ta vrasi atë. Sidoqoftë, nuk ka diskriminim për qelizat kancerogjene: receptori është i aftë të prekë tumoret e fortë dhe të lëngshëm.

Ju pëlqen!

Receptorët e qelizave T deri më tani kanë qenë në gjendje të njohin proteina të quajtura antigjen leukocitar njerëzor ose Hla, por ato nuk kanë qenë në gjendje të jenë një armë universale për shkak të faktit se antigjeni Hla është i ndryshëm nga individi në individ. Përparësia e leukociteve të reja T është në vend të njohjes së një proteine ​​të dyfishtë Hla, e indikuar me shkurtimin Mr1, i cili nuk ndryshon nga individi në individ. Prandaj, kjo e fundit mund të bëhet shënjestra e re e imunoterapisë, domethënë strategjia që synon të sulmojë tumoret duke goditur sistemin imunitar ndaj tyre.

Eksperimentet e para të kryera në laborator janë interesante: qelizat e reja T kanë provuar të jenë në gjendje të njohin dhe vrasin tumorin e mushkërive, lëkurës, zorrës së trashë, gjirit, kockave, prostatës, vezoreve, veshkave dhe qafës së mitrës. Në të gjitha eksperimentet, për më tepër, ata sulmuan ekskluzivisht qelizat e kancerit, duke injoruar plotësisht ato të shëndetshme. Rezultatet paraprake të marra në minj të modifikuar me qelizat e kancerit të njeriut dhe sistemin imunitar të njeriut ishin gjithashtu pozitive. (huffingtonpost)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!