Hoxha nga Turqia, imam në xhaminë e Prizrenit: Ligjërimi në xhaminë “Sinan Pasha” bëhet në gjuhën turke nga një imam turk, raporton T7. ​

Është xhamia kryesore e qytetit. Ndodhet në qendër të kryeqytetit shpirtëror të shqiptarëve. Por brenda në këtë xhami në Prizren ligjëron një imam turk. Edhe pse xhemati janë në shumicë janë shqiptarë, aty ligjërohet vetëm në gjuhën turke.

Gjithçka në këtë institucion fetar që është rinovuar nga TIKA Turke frymon turqisht. Por imami i saj nuk ka dashur të flasë. Ligjërimi në këtë gjuhë po i shqetëson banorët prizrenas që ndodhë shpesh të jenë vizitorë të saj.

Ju pëlqen!

Në anën tjetër ka edhe të atillë që e përkrahin këtë lloj ligjërimi. Ata janë turqit. Megjithatë nuk janë të gjithë të këtij mendimi. Historiani Parim Kosova thotë se më këtë formë po mundohet të shtrembërohet historia. Më tej Kosova thotë se mund të gjendet një zgjidhje për imamin edhe brenda Prizrenit.

Kjo xhami e cila daton në Prizren që nga viti 1615, para shtatë viteve është rinovuar nga organizata “TIKA”.
Këshilli i bashkësisë islame të Prizrenit nuk ka pranuar të flas në lidhje me përzgjedhjen e imamit turk duke rekomanduar që përgjigje të jap BIK-u në Prishtinë. Por as ata nuk kanë folur.

Lexo po ashtu:  Diaspora që nga sot mund të votojë përmes postës

Frontal merr vesh se BIK-u në Prizren ka qenë kundër që një hoxhë nga Turqia të angazhohet në Prizren por kjo ide ishte mbështetur nga selia qëndrore në Prishtinë. Udhëheqja dhe ligjërimi në turqisht në xhaminë “Sinan Pasha” po vënë në lajthitje edhe vizitorët e huaj.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!