Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq ka reaguar ashpër pas deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti në Kuvend se nëse nuk arrihet marrëveshja finale që përfshin njohjen reciproke, “ju garantoj se kthehemi te vendosja e reciprociteti të plotë në çdo aspekt me Serbinë”.

Petkoviq ka thënë se Hoti “nuk duhet të mendojë se do ta detyrojë Beogradin të bëjë lëshime dhe se nuk duhet të jetojë në iluzionin se dikush ka frikë nga kërcënimet e tij”. Ai tha se pret që bashkësia ndërkombëtare ta qortojë Hotin.

“Me pikëpamjet e tij ekstremiste, Hoti mund ta dëmtojë vetëm veten e tij, por edhe bashkëqytetarët e tij dhe stabilitetin e rajonit, gjë që ne më së paku duam. Unë pres që bashkësia ndërkombëtare ta qortojë ashpër Prishtinën për serinë e fundit të provokimeve dhe gjuhës kërcënuese dhe urrejtjes që minojnë dialogun”, tha Petkoviq

Ju pëlqen!

Kryeministri Avdullah Hoti është shprehur i bindur se brenda pak muajsh do të përmbyllet dialogu me Serbinë. Ai në interpelancën e sotme në Kuvend tha se nuk ka asnjë iluzion për këtë çështje. Sipas Hotit, dialogu do të përmbyllet me njohje reciproke ose do të konstatohet së bashku me partnerët ndërkombëtarë se nuk do të ketë marrëveshje. E atëherë, siç tha Hoti do të ketë reciprocitet të plotë ndaj Serbisë.

Lexo po ashtu:  I dëbuemi – Gjergj Fishta

“Ky dialog është vetëm për marrëveshjen finale me njohje reciproke. Ky dialog është çështje muajsh, nuk kam iluzione për këtë. Nuk e di a do të përmbyllet me njohje reciproke, nuk e di a do të përfundojë me njohje, do të doja të përmbyllet me njohje, por e di që do t’i vijë fundi për disa muaj dhe do të sjellim një marrëveshje për njohje reciproke në këtë kuvend, ose do të konstatojmë së bashku me partnerët se nuk mund të arrihet kjo marrëveshje. Ju garantoj se kthehemi te vendosja e reciprocitetit të plotë në çdo aspekt me Serbinë”, është shprehur Hoti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!