Gjatë javës së kaluar në Bruksel ka përfunduar takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. E për gjithë atë se çka është diskutuar në Bruksel, Hoti është shprehur i gatshëm që të raportojë në Kuvendin e Kosovës. Për këtë punë, kryeministri i ka dërguar letër kryeparlamentares Vjosa Osmanit.

“Në përputhje me zotimet e Qeverisë së Kosovës për transparencë të plotë përgjatë gjithë këtij procesi, shpreh gatitshmërinë time për informimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës në njërën nga seancat e ardhshme”, shkruhet në letrën që kryeministri Hoti i ka dërguar kryeparlamentares, Vjosa Osmanit.

E para pak minutave Hoti në facebook ka shkruar se nuk do të ketë dialog teknik në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Ju pëlqen!

“Ka dialog vetëm për marrëveshje finale për njohje reciproke dhe normalizim të marrëdhënieve në mes të dy vendeve”, shkruan Hoti.

Kjo deklaratë e Hotit vjen pas asaj të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili, pas takimit me Hotin në Bruksel, tha se bisedimet me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hotin, nuk kanë qenë të lehta.

Lexo po ashtu:  “Mund të shërbejë si një bazë për të sulmuar Jugosllavinë e Titos”- L’Aurore 1949: Moska kërkon të zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet Shehu

“Bisedimet për të zhdukurit dhe të zhvendosurit do të vazhdojnë të mërkurën tjetër në nivelin teknik”, tha Vuçiq. Ditë më parë, kryeministri ka theksuar se qeveria Hoti, për një muaj, kanë hequr nga diskutimi, temën e integritetit territorial të Kosovës, “të cilën më nuk e përmend kush”.

Kjo do të jetë një marrëveshje që Kosovës i jep atë që i takon, të qenurit e barabartë dhe e integruar në familjen e madhe euroatlantike. Për këtë ka nevojë populli i Kosovës”, pati shkruar Hoti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!