Hithrat jane nje burim i mirë proteinash. Ndërkohë ato përmbajnë sasi të konsiderueshme të vitaminave A, B dhe C si dhe Kalcium, Magnez, Kalium dhe Zink.

Artriti

Ndër shekuj hithrat janë përdorur per artritin. Kur vendosen në gishta dhe në zona të tjera të prekura nga artriti, ato mund të qetësojnë dhimbjet deri ne 85%. Hithrat përmbajnë neurotransmetuesit serotonine dhe histamine, të cilat janë përgjegjëse për efektet e tyre qetësuese. Gjithashtu mund të përdoren me rezultat edhe për dhimbje të tjera si muskulare.

Ju pëlqen!

Alergjitë

Jeni të lodhur nga alergjitë sezonale? Studimet tregojnë se hithrat mund të ndihmojnë. Përbërësit antiinflamator dhe flavanoidet që gjenden te hithrat ulin nivelin e histaminës së prodhuar nëv reaksionet alergjike me pasojë uljen e teshtimave dhe simptomave të tjera.

Detoksifikim

Duke qenë me veti diuretike, hithrat e përgatitura në formë çaji ose të gatuara mund të ndihmojnë shkarkimin e ujërave të tepërt. Në këtë mënyrë veshkat e kanë më të lehtë punën e tyre të largimit të mbetjeve toksike.

Lexo po ashtu:  Zbuloje tani çfarë tregon mënyra si fle

Gatimi e e eliminon efektin djegës te hithrave. Përdorini ato në byrek, në supa apo pjata të tjera.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!