Historiani otoman, Ibn Kemal, kur kishte folur për shqiptarët i kishte veçuar si luftëtar dhe trima të mëdhenjë.

Kemal, kishte thënë se, shqiptarët janë tigrat e luftrave malore.

Sipas tij, edhe luftëtari më i keq është njëri nga më të fortit dhe më trimi në fushëbetejë.

Ju pëlqen!

Ibn Kemal (1468-1536), tutje kishte thënë se shqiptarët në luftë, edhe që nuk kishin kauj, kishin shtizë e cila qëllonte si rrufejë përplot me helm sikur kafshimi i gjarprit.

“Shqipëtarët, këta tigrat e luftrave malore… kanë si rrebelimin e tyre fetarë. Edhe luftëtari i tyre më i keq është njëri nga më të fortit dhe më trimi në fushëbetejë, sikur të ishte një kalorës legjendar mbi kalë. Por ai nuk ka kalë, as armët e duhura për betejë. Në vend të kalit, ai ka një shtizë e cila qëllon si rrufe, i ka shtiza pikat e të cilave përplot helm sikur kafshimi i gjarpërit, ai ka gjithashtu hark druri dhe disa shigjeta. Për më tepër, ai është më i fortë se çeliku…”, kishte thënë historiani otoman Ibn Kemal.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!