Një ish-bankier është bërë personi i parë në botë që ka vrapuar gjatësinë e një maratonë në çdo vend të botës.

Nick Butter, 30 vjeç, vendosi një rekord botëror pasi vrapoi 26.2 milje në 196 vende të njohura nga Kombet e Bashkuara. Ai përfundoi udhëtimin e tij të fundit në Athinë, Greqi, të Dielën.

Butter e la punën e tij bankare dhe filloi ekspeditën në janar të vitit të kaluar pasi u frymëzua nga një mik me kancer të përkohshëm.

Ju pëlqen!

Ai që nga ajo kohë ka mbuluar 5,500 kilometra në ngjarje të organizuara nëpër shtatë kontinente, duke kapërcyer nxehtësinë ekstreme të shkretëtirës së Saharasë dhe ftohjen e hidhur të Antarktidës.

Gjatë aventurës 675 ditore ai është goditur nga një makinë, kafshuar nga një qen, ka thyer bërrylin e tij dhe madje është qëlluar në të. Ai shpreson të mbledhë një total prej 250,000 për Kancerin e prostatës në Mbretërinë e Bashkuar.

Butter ka qenë gjithmonë një vrapues i dashur, duke marrë pjesë në maratona në të gjithë globin, por bota e tij ndryshoi në vitin 2016 kur ai u takua me kolegun e tij vrapues, Kevin Webber gjatë Marathon Des Sables në Marok.

Pasi u diagnostikua me kancer të prostatës në 2014 dhe i tha që kishte edhe dy vjet për të jetuar, Kevin kishte nisur të vraponte maratona në të gjithë botën për të mbledhur para për Kancerin e prostatës në Mbretërinë e Bashkuar.

Nick tha: “Unë nuk mund të besoja se ky djalë, i cili gjithmonë dukej aq i lumtur dhe plot jetë, sapo më kishte thënë se kishte kancer.”

“Unë u trondita dhe kur Kevin më tha ‘Mos prisni për diagnozën” ajo me të vërtetë goditi një pjesë brenda meje dhe unë thjesht dija se duhej të bëja diçka për të mbledhur para për bamirësinë. ”

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!