Sipërmarrësi kalifornian themeloi kompaninë e shkëmbimit të kriptomonedhave FTX në vitin 2019 pasi zbuloi një anomali çmimesh në Bitcoin.

Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, ai tani ka një pasuri prej më shumë se 20 miliardë dollarë, me firmën e tij me bazë në Bahama dhe degën e saj në SHBA që vlerësohen në më shumë se 40 miliardë dollarë.

Ndërsa Jeff Bezos, Elon Musk dhe miliarderë të tjerë fjalë për fjalë gjuajnë për yjet me pasurinë e tyre të pamasë, Bankman-Fried nuk ka asnjë interes të jetë i pasur në mënyrë qesharake, dhe në vend të kësaj, ai është bërë paksa një figurë e Robin Hood për komunitetin e kriptove.

Ju pëlqen!

Ai beson në altruizmin efektiv, një filozofi që mbron “përdorimin e provave dhe arsyes për të kuptuar se si të përfitojnë të tjerët sa më shumë që të jetë e mundur, dhe të ndërmarrin veprime mbi këtë bazë”.

Pavarësisht se ka grumbulluar një pasuri të madhe gjatë tre viteve, qëndrimi i tij nuk ka ndryshuar: sipas Bloomberg, ai mban vetëm një për qind të fitimeve të tij, ose një minimum prej 100,000 dollarë në vit, kështu që ai mund të shijojë një jetë të rehatshme pa u shqetësuar për paratë. Për sa i përket pjesës tjetër, ai dëshiron t’i japë të gjitha.

Lexo po ashtu:  E vërtetuar shkencërisht: GRATË janë më të zgjuara se meshkujt, ndaj duhet të flenë më gjatë

Angazhimet e tij kanë evoluar: siç vë në dukje gazeta, ai tani jep kontribute të mëdha politike, shpenzon miliona për të drejtat e emërtimit të stadiumeve dhe më konkretisht, rreth 30 milionë dollarë në reklamën e Super Bowl me komedianin Larry David duke luajtur një kriptoskeptik.

Megjithatë, ai nuk punon në luks. Disa drejtues të lartë do të vishen me kostume dhe ora të bukura, por Bankman-Fried ka rroba të zakonshme, shpesh fle në një qese fasule pranë tavolinës së tij dhe punon në një karrige lojrash.

Bloomberg e përshkruan stilin e jetës së tij jashtë punës si atë të një ‘student kolegji që ngjeshet vazhdimisht për finale’, duke ngarë një Toyota Corolla dhe shpesh duke ndënjur në një apartament me rreth 10 shokë dhome, megjithëse është një apartament i mrekullueshëm nën çati.

Shpenzimi i miliardave për veten e tij nuk është me interes për të. “Të mbarojnë shumë shpejt mënyrat vërtet efektive për të bërë veten më të lumtur duke shpenzuar para. Unë nuk dua një jaht,” tha ai.

Lexo po ashtu:  “Dashuria nuk i bën dëm askujt”. Kjo histori do t’ju prekë shumë

Ai është gjithashtu një punëtor jashtëzakonisht i zellshëm, duke i parë dushet, marrëdhëniet dhe madje edhe gjumin si humbje kohe në ditët e tij të hershme.

Matt Nass, një koleg dhe mik i fëmijërisë, tha: “Çdo minutë që kaloni duke fjetur ju kushton X mijë dollarë, dhe kjo drejtpërdrejt do të thotë që ju mund të shpëtoni shumë më pak jetë.”

E gjithë kjo është në kulmin e faktit se ai me të vërtetë po merr tregun e kriptove në SHBA, i cili kryesisht dominohet nga Coinbase Global Inc. “Idealisht, do të dëshiroja që FTX të bëhej burimi më i madh i transaksioneve financiare në botë,” tha Bankman-Fried.

N.Xh

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!