Sallata Çezar është një nga sallatat më të famshme që përmban sallatë jeshile, leng limoni,vaj ulliri, vezë, salcë, hudhër, mustardë,djathë, piper etj.

Krijimi i kësaj sallate i atribuohet shefit Caesar Cardini, një emigrant italian që kishte restorante në Meksikë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Sikurse ka treguar vajza e tij, babai i saj e shpiku sallatën në restorantin e tij te emërtuar Caesar që ishte brenda hotelit me të njëjtin emër ndërsa me 4 korrik 1924 kur i mungonte furnizimi në kuzhinë u detyrua të sajohej për klientët.

Ju pëlqen!

Cardini bëri si bëri dhe me ato asortimente që kishte në kuzhinë,duke krijuar atë që sot njihet si një nga sallatat më të famshme e më të përdorura në restorante.

Lexo po ashtu:  Papa Françesku mbështet publikisht martesat e të njëjtit seks
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!