Në Ditën Ndërkombëtare të Bletëve, historia e Saba Durmës, është shembulli tashmë edhe i shumë fermerëve të tjerë, që e kanë shndërruar shtëpinë e tyre në një zonë të dedikuar për bletët.

Sabai tregon se, bletët kanë qenë gjithmonë pasioni i tij.

Pavarësisht dëshirës së tij të madhe, për Saba Durmën ka qenë shumë e vështirë zgjerimi i biznesit. Por falë mbështetjes në Skemën Kombëtare të qeverisë gjithashtu edhe të projektit të PNUD, “Forcimi i Masave Reaguese të Mbrojtjes Sociale pas Tërmetit në Shqipëri”, Saba Durma tashmë e ka zgjeruar biznesin me koshere të reja.
Pasioni i tij për përkujdesjen ndaj bletëve, është aq i madh, saqë po punon vazhdimisht me djalin e tij për t’i injektuar ndjenjën e kujdesit dhe përkushtimit që duhet të përfshijë aktivitetin e “bërjes së mjaltit”.

Ju pëlqen!

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural po mbështet zbatimin e Projektit “Forcimi i Masave Reaguese të Mbrojtjes Sociale pas Tërmetit në Shqipëri” që është një iniciativë e zbatuar nga PNUD dhe financuar nga Fondi i Përshpejtimit të Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm (SDG Acceleration Fund) dhe Qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar, Norvegjisë dhe Finlandës.

Lexo po ashtu:  Asnjëherë mos u anko/ Njerëzit nuk janë të interesuar për problemet tuaja

Bletari është tashmë në fokus të veçantë të politikave mbështetëse të MBZHR, me qëllim zhvillimin e qëndrueshëm të saj dhe të ekonomisë rurale./ata.gov.al

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!