Në veçanti, telefonat inteligjentë dhe tabletët duhet të përdoren me kujdes sepse, ndër të tjera, ata rrezikojnë të shpërfillin krijimtarinë e cila, pavarësisht se është e lindur, duhet të kultivohet çdo ditë. Sidoqoftë, parandalimi i të vegjëlve nga përdorimi i këtyre mjeteve nuk është zgjidhja, sepse bota e sotme është e zhytur në teknologji. Interneti tani është pjesë e jetës së përditshme, edhe në mjedisin e shkollës dhe të punës.

Ajo që ne si prindër duhet të bëjmë, sipas ekspertëve, është t’i mësojmë fëmijët t’i përdorin ato në mënyrë konstruktive, duke u siguruar atyre një edukim ad hoc, i cili i bën më të vetëdijshëm për të mirat dhe të këqijat. Përndryshe, teknologjia rrezikon të kthehet nga një revolucion kulturor në një varësi, duke pasur parasysh fuqinë e saj shumë të madhe bindëse.

Shtrirja e informacionit të disponueshëm në internet dhe shpejtësia e qasjes në të, kontribuojnë pikërisht në nxitjen e kësaj varësie. Sepse fëmijët, si dhe të rriturit, mësohen të marrin gjithçka menjëherë, duke u bërë të paduruar përballë proceseve që kërkojnë kohë. Në këtë mënyrë, krijohet një distancë midis fëmijës dhe botës reale, në të cilën “frutat” piqen ngadalë dhe rezultatet mund të arrijnë edhe pas shumë vitesh pritjeje. Nga ana tjetër, edhe natyra na mëson të presim, pasi duhen stinë të tëra që një bimë të lindë nga një farë.

Lexo po ashtu:  5 mësime të cilat shumica e njerëzve i kuptojnë shumë vonë në jetë
Ju pëlqen!

Nëse fëmijët nuk eksperimentojnë me forma të tjera të prodhimit, shpejtësia e madhe e rrjetit mund të shkaktojë një ndjenjë zhgënjimi ndaj proceseve më të ngadalta të realitetit në kurriz të krijimtarisë. E gjithë kjo gjithashtu mund të ketë pasoja në aftësinë e tyre për të pranuar zhgënjime, vonesa, dështime. Përkundrazi, bërja e aktiviteteve që përfshijnë pritjen i mëson fëmijët të zhvillojnë durim, të durojnë zhgënjime të vogla, të marrin përgjegjësi, të luftojnë për të arritur diçka, duke nxitur kështu këmbënguljen dhe vullnetin.

Pra, në fakt, çfarë duhet të bëjnë prindërit?
Parandaloni fëmijët tuaj të kalojnë shumë orë me smartphone dhe tableta, duke ofruar alternativa që janë njëlloj tërheqëse, por më “reale”. Kultivimi i një kopshti të vogël ose një kopshti perimesh në shtëpi, leximi i librave të ilustruar së bashku, vizatimi: të gjitha aktivitetet që kërkojnë jo vetëm kontakt fizik me botën, por edhe kreativitet, durim dhe vendosmëri për të marrë një rezultat të mirë.

Prindër, redaksia e MekuliPress ju lutë sinqerisht, ndihojeni fëminë tuaj, hiqjani atë dreq telefoni nga dora!

Lexo po ashtu:  Tani që jeni rritur, mos i besoni më këto legjenda. Se nuk janë hiç të vërteta
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!