Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe dhe ftuese, të kompletuara me kuti, arka madje edhe tenda, nëse madhësia e dyqanit e lejon atë.

Ne jemi zhytur kështu në një atmosferë të këndshme, duke kujtuar një mjedis të freskët dhe të shëndetshëm, pothuajse si ai i një tregu të fshatit. Kjo është një nga marifetet e marketingut i krijuar nga profesionistë për të inkurajuar prirjen e konsumatorëve për të blerë.

UDHËZUES NË RRUGË. Pas departamentit të frutave dhe perimeve, udhëtimi fillon me raftet plot me të gjitha produktet e tjera ushqimore, të rregulluara në një mënyrë që vijon, pjesërisht, atë të momenteve të ndryshme të ditës: nga mëngjesi, deri tek ushqimi kryesor, deri tek verërat dhe ujërat minerale dhe pije të ndryshme.

Ju pëlqen!

Përgjatë kësaj rruge, ne jemi të gjithë pak viktima të pavetëdijshëm tw disa trukeve shitjesh. Për shembull, produktet më të shtrenjta kanë tendencë të jenë të dukshme, afër karrocës dhe në karrocë, ndërsa ato më të lira janë rregulluar në raftet e poshtme ose më të larta.

Lexo po ashtu:  Pesë leksione shumë të vlefshme për jetën, nga filozofët e Greqisë së Lashtë

Për më tepër, produktet me datën më të fundit të ambalazhit janë gjithmonë më së lehti të arritshme, pasi ato vendosen në pjesën e poshtme të raftit që i përmban ato: përpara, qartë të dukshme dhe të arritshme, janw gjithmonë ato me datën më të afërt të skadimit.

OFERTA SPECIALE. Më në fund, ka edhe shenja me oferta speciale, ndonjëherë edhe të shkruara me dorë për të dhënë idenë e të qenurit në një vend miqësor dhe të njohur, dhe të cilat shpesh çojnë në blerjen e produkteve që ndoshta do të kishim bërë me atë rast nëse.(Focus)

Scan

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!