Nuk ka dyshim se Norvegjia ka një rekord mbresëlënës në eksplorimet polare, duke përfshirë këtu Roald Amundsen dhe Fridtjof Nansen, shkruan MekuliPress.

Për njerëzit me interes në ekspedita polare, për Amundsen dhe Nansen nuk ka nevojë për hyrje të mëtejshme. Këta janë eksploruesit polarë të vetëm të shquar nga Norvegjia.

Roald Amundsen: I pari që arriti në Polin e Jugut

Ju pëlqen!

Gjatë një shekulli, intensiteti i hulumtimeve të Antarktikut ishte rritur. Në vitin 1911 u zhvillua një garë dramatike midis Norvegjisë dhe Anglisë për të parë se kush do të ngritë flamurin e parë në Polin e Jugut. Roald Amundsen bëri historinë dhe u bë hero kombëtar në Norvegji kur ai e mundi kapitenin anglez Robert F. Scott në Polin e Jugut.
I shoqëruar nga katër burra të fortë, Amundsen arriti në Polin e Jugut më 14 dhjetor të vitit 1911. Sikur të mos ishte e mjaftueshme kjo arritje, ai ishte gjithashtu njeriu i parë që lundroj në “Passage Northwest” dhe i pari që fluturoj mbi Oqeanin Arktik.

Roald Amundsen dhe momenti historik në polin e jugut


Në anën tjetër zhvillohej një tragjedi: Anglezi Scott ishte i mërzitur ku pa flamurin norvegjez duke u valvitur në polin e jugut. Ai arriti këtu me shumë vonesë, diku rreth një muaj pas Amundsen. Data ishte 17 Janar. Traktorët mekanik, qentë aziatikë dhe kuajtë, të përdorur nga Scott nuk u ishin të përshtatshëm për ambientin e akullt. Si pasojë e gjithë ekspedita e Scott-it vdiq rrugës gjatë kthimit për në shtëpi, dhe vetëm 18 km nga vendi ku gjindej ushqimi dhe strehimi, që do të mund t’i shpëtonte ata.

Duhet nënvizuar në këtë artikull se një numër i madh i vendeve, anijeve dhe njerëzve, sikurse shkrimtari i madh norvegjez, Roald Dahl, janë emëruar sipas Roald Amundsen, shkruan MekuliPress.com

Fridtjof Nansen: Me skija nëpër Grenlandë

Norvegjezi Fridtjof Nansen bëri emër për kalimin e Grenlandës në skija, dhe më pas për përpjekjen e tij heroike për të arritur Polin e Veriut me anijen e famshme, “Fram”.
Sot, megjithatë, ai mbahet mend më shumë se një eksplorues polar. Nansen ishte një shkencëtar, burrë shteti dhe humanitar. Duke përdorur famën e tij për aktivizmin politik, ai kërkoi t’i japë fund bashkimit të Norvegjisë me Suedinë në vitin 1905.

Nansen para anijes “Fram”

Pas Luftës së Parë Botërore, ai punoi pa pushim për të ndihmuar në përmirësimin e gjendjes së refugjatëve, një përpjekje për të cilën ai u nderua edhe me Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1922, shkruan MekuliPress com.

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!