Haziri: Përpos Isa Mustafës, LDK nuk ka emër tjetër për postin e presidentit

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka deklaruar se nuk do të jetë kandidat për president të Kosovës. Ai ka thënë se përveç Isa Mustafës, kjo parti nuk ka emër tjetër për këtë post.

“Ende nuk kemi marrëveshje për president, unë po përsëris vazhdimisht që LDK-ja e ka ofruar rolin e vet konstruktiv për t’i dhënë vendit stabilitet. Ne jemi për një president konsensual, sa më konsensual në Kuvendin e Republikës, përtej saj nëse ka mundësi në mënyrë që t’i jepet vendit stabilitet. LDK nuk ka biseduar me askënd për çështjen e ndarjes së rolit të presidentit. Nëse LDK-së i bie në mandat, ose LDK-ja duhet ta udhëheqë, ne besoj që do të japim kontributin tonë dhe nuk kemi emër tjetër përpos Isa Mustafës. LDK-ja pajtohet parimisht me çdo emër i cili afron të gjitha palët, të gjitha partitë në Kuvend të Republikës për të zgjedhur një president sa më konsesual të mundshëm”, ka thënë Haziri për KP.

Lexo po ashtu:  "Lëvizja është e juaja, Qeveria e juaja, Kosova është e juaja. Ndryshimi që ne duam. Nuk është ndryshim i vogël e i rrejshëm si të gjithë të tjerët, por i madh dhe i vërtetë."
Ju pëlqen!

Përpos çështjes së presidentit, gjatë vitit të ardhshëm vendi do t’i ketë edhe zgjedhjet lokale.

Kryetari i Gjilanit ka thënë se nuk ka ambicie për një mandat të radhës në krye të kësaj komune. Ai ka deklaruar se LDK-ja në këtë qytet, do e propozojë një kandidat që shkon përtej edhe partisë.

“Sa i përket Gjilanit, unë jam në mandatin e katërt si i zgjedhur, nëse e bëjmë si ndarje sepse unë në vitin 2005 e kam marrë detyrën e ministrit dhe jam kthyer në Krishtlindjet e vitit 2013, në zgjedhjet e Komunës së Gjilanit. Nuk kam ambicie, përkundrazi unë po punoj shumë në Gjilan që t’i jap mbështetje një kandidati sa më konsensual të mundshëm që del, jo vetëm për LDK-në, por përtej LDK-së, qytetar i cili mund të marrë udhëheqjen e Komunës së Gjilanit në mandatin e ardhshëm në proces zgjedhor”, ka thënë Haziri.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!