Infektuar: 2073
Shëruar: 1018
Vdekur: 37

 Haxhiu: Vetëvendosje nuk do t'i lejonte serbët e Kosovës të votojnë në Kosovë për  zgjedhjet në Serbi

Haxhiu: Vetëvendosje nuk do t’i lejonte serbët e Kosovës të votojnë në Kosovë për zgjedhjet në Serbi

AKTUALEJune 21, 2020 – 11:59

Ish-ministrja e Drejtësisë, anëtarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu,thotë se sa ishin në qeverisje u shtrua si pyetje ështja e zgjedhjeve të Serbisë.

Por thotë se ishin të vendosur se do të respektonin Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Ju pëlqen!

“Kjo hapje e qeverisë ilegale dhe ilegjitime ka cënuar integritetin e vendit”, shkruan Haxhiu, përcjell Zëri.

Ajo thotë se serbët në Kosovë do të lejoheshin të merrnin pjesë në zgjedhje në Serbi por vetëm përmes postës ose Zyrës Ndërlidhëse në Prishtinë.

“Serbët e Kosovës do të kishin mundësinë që të votojnë vetëm në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë ose përmes postës. Në të dy këto raste, Kosova nuk do të bënte asgjë tjetër, veë asaj që bënë një shtet i pavarur dhe ashtu sië veprohet edhe në vendet tjera si Kroaci, Slloveni”, shkruaj ajo, transmeton Zëri.

Lexo po ashtu:  SHQIPËRISË PO I IKËN ELITA, OECD: E katërta në botë për rritjen e emigracionit të njerëzve të aftë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!