Jo shumë kohë më parë, yndyra ishte keqtrajtuesi i dietës. Para yndyrës ajo ishte kripa. Tani dieta pa sheqere ka shpërthyer në skenën e shëndetit dhe mirëqenies – dhe duket se ka kryesuar listën e shumë njerëzve për rezolutat e Vitit të Ri.

Dietat pa sheqer inkurajojnë njerëzit që të shmangin sheqerin e tryezës (sukrozën), ëmbëlsuesin si mjaltë dhe shurupin e panjeve, miellin e rafinuar, pijet joalkoolike, ëmbëlsirat dhe disa fruta si banane. Disa gjithashtu rekomandojnë eliminimin ose kufizimin e produkteve të qumështit.

Avokuesit e dietës me të drejtë theksojnë se konsumi i tepërt i sheqerit mund të çojë në obezitet dhe për këtë arsye të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve të zemrës dhe disa kancereve.

Ju pëlqen!

Dhe është e vërtetë që po gëlltitim shumë gjëra të ëmbla.

Por ju nuk keni nevojë të lini sheqerin për ta ngritur lojën tuaj në ngrënie të shëndetshme. Ndalimi i sheqerit nuk ka gjasa të përmirësojë shëndetin tuaj më shumë sesa prerja e ushqimeve ultra të përpunuara, të hahet më shumë perime, të gatuajë ushqim nga e para dhe të kufizohet sa sheqer ekstra ju hani dhe pini.

Mendësia e dietës

Dieta pa sheqere është e kufizuar, me listat e ushqimeve të lejuara (të tilla si kokrra, boronica dhe grejpfrut) dhe ushqime të “pa lejuara” (të tilla si bukë e bardhë, banane dhe rrush të thatë). Kjo pa dashje promovon një mentalitet të dietës dhe shkakton pasuesit të shqetësohen për të ngrënë aksidentalisht diçka që nuk lejohet.

Njerëzit që shqetësohen për ushqimin kanë më shumë gjasa të dijnë. Kjo mund të jetë për shkak se ata janë të shqetësuar në mënyrë specifike për peshën e tyre, ose për ndikimin që disa lëndë ushqyese kanë në shëndetin e tyre.

Hulumtimet tregojnë se dieta nuk është efektive gjatë periudhës afatgjatë dhe mund të çojë në një shtim më të madh të peshës me kalimin e kohës. Truri interpreton dietën edhe si kufizim si uria, e cila shkakton ruajtjen e yndyrës për mungesat e ardhshme.

Dieta është stresuese. Në përgjigje të kësaj, trupi ynë liron hormonet e stresit të tilla si kortizol, të cilat mund të shkaktojnë trupin për të ruajtur yndyrën, veçanërisht në zonën e barkut.

Shqetësimi për ushqimin mund të çojë në stres, ankth dhe depresion, dhe është një nga tiparet përcaktuese të gjendjes së njohur si orthorexia.

Sheqeri në dietë mund të rrisë rrezikun e varësisë.

Orthorexia është preokupimi dërrmues në të ngrënit shëndetshëm. Njerëzit me orthorexia shpenzojnë shumë kohë duke menduar dhe shqetësuar në lidhje me ushqimin dhe eliminimin e ushqimeve që konsiderohen të papastër ose të sëmurë. Disa ekspertë sugjerojnë se kjo sjellje është një pararendës i, ose një formë, një çrregullimi të hahet.

Vlerësimet sugjerojnë se ndërmjet 7% dhe 58% të popullsisë mund të ketë gjendjen. Nuk ka kritere të qarta diagnostikuese, gjë që e bën të vështirë matjen e prevalencës së tij.

Por ne e dimë se 15% e grave do të përjetojnë një çrregullim të hahet në një fazë të jetës së tyre. Kështu që ne duhet të sigurojmë këshilla për të ushqyerit, megjithëse me qëllim të mirë, nuk promovojmë apo inkurajojmë ngrënie të parregullt.

Heqja e gjërave të mira

Disa dieta pa sheqer i këshillojnë njerëzit të presin ose të kufizojnë ushqimet e shëndetshme dhe grupet ushqimore siç janë frutat dhe qumështoret, pa prova që mbështesin përjashtimin e tyre. Kjo përjetëson ciklin e frikës nga ushqimi / kufizimi dietik dhe mund të kontribuojë në mangësitë e lëndës ushqyese.

Këto dieta gjithashtu u rekomandojnë njerëzve të shmangin frutat për një periudhë kohe dhe pastaj të futin një listë të kufizuar të frutave të shtrenjtë “të shëndetshëm” (si manaferrat) duke shmangur frytet më të lira “të sëmura” siç janë bananet.

Fruta të plota është një burim i mrekullueshëm i fibrave, vitaminave esenciale dhe mineraleve, si dhe antioksidantë. Dy shërbime të frutave në ditë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit, diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës. Duke pasur parasysh se të rriturit amerikanë konsumojnë vetëm gjysmën e kërkesave të tyre të përditshme për fruta, këshillat për të kufizuar më shumë frutat mund të rezultojnë në humbjen e këtyre përfitimeve.

Shumë pasues pa sheqerë gjithashtu shmangin produktet e qumështit të zakonshëm si qumësht, kos dhe djathë, për shkak të supozimit që ato përmbajnë sheqer.

Sheqeri në produktet e qumështit të thjeshtë është laktozë natyrale (një karbohidrate), e cila nuk ka pse të frikësohet. Shmangia e panevojshme e qumështit mund të rrisë rrezikun e osteoporozës nëse nuk zëvendësohet me nivele adekuate të kalciumit nga burime të tjera.

Çka mund të ndërmerrni?

Hani shumë bimë, grurë, fasule.

Frutat janë miku i juaj.

Shijojeni çdo gëlltitje të ëmbëlsirave. Ndalni teknologjinë që të e shijoni ëmbësilrën e juaj në maksimum. Kështu truri i juaj mund të rregjistrojë atë që e keni ngrënë ju dhe e ndien kënaqësinë.

Pa marrë parasysh se çka zgjedhni të hani, mbani mend që shëndeti i juaj nuk është vetëm numri i kilogramëve, numri i belit apo ushqimet që i evitoni. Është poashtu në shëndetin e juaj mendor dhe lidhjet me suhqimin, që është po aq e rëndësishme sa shëndetin i juaj fizik.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!