Nuhi Nuhiu

Në popull njihet si Hyra, apo më mirë njihet “Hamami i Hyres”, shkas për këtë shkrim është shtrembërimi i të vërtetës rreth Hyrijes dhe familjes së saj!

Hyrije Sylejman Shemsiu, ishte e lindur në vitin 1880-1929 në Përlepnicë. Hyra ishte e martuar me Hasan Hanucin nga Karadaku. Deri në vitin 1912 së bashku me Hasanin, udhëhiqnin Hamamin i cili gjendej te lokacioni ku tashmë gjendet Biblioteka e Qytetit në Gjilan.

Ju pëlqen!

Por, nga viti 1900 këtë hamam e morën me qira, ku ishte i ndarë, një pjesë për burra dhe tjetra për gra. Deri në vitin 1912 e menaxhoi hamamin, Hyra me burrin Hasan Hanuci. Me tërheqjen e ushtrisë turke, u largua burri i sajë Hasani Hanuci, pasi kishte vra një serb, dhe u desh të largohej nga Gjilani, kështu edhe ai me ushtrinë turke shkojë në Turqi.

Kështu Hyrija mbeti e vetme me dy djemtë: Mehmetin dhe Beçirin, si dhe vajzën Nebijen, por i mbeti edhe për ta udhëhequr Hamamin. Pas pak, i vdes djali i madh Mehmeti në moshën 22 vjeçare. Në ndihmë për ta udhëhequr hamamin i doli kushërira Lejla Shemsiu Llozana.

Lexo po ashtu:  Twitter merr masa kundër Presidentit Amerikan Donald Trump

Lejla ishte kushërirë nga babai, pra edhe Lejla ishte nga Përlepnica e martuar te familja Llozana, të cilët shtëpitë i kishin të tregu i gjelbër. Por, ndërkohë edhe Lejla Shemsiu Llozana shpërngulen për Turqi, tani Hyra mbeti e vetme, për tu kujdesur për fëmijët dhe Hamamin.

Hyrije Shemsiu jetoi gjerë në vitin 1929. Pas vdekjes së Hyrës, djali i vetëm Beqiri në vitin 1930 shkon në Shqipëri, dhe punësohet në oborrin e mbretit Ahmet Zogu si karrocier.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!