Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviç pushoi Ministrin e Shëndetësisë, Milan Kujundzic, tha zëdhënësi i qeverisë të martën, një ditë pasi Kujundzic pranoi “parregullsi teknike” në deklaratat që zyrtari kishte bërë në lidhje me pasuritë e tij.

E përditshmja “Jutarnji List”, duke përmendur regjistrat lokalë të pasurive, tha në fundjavë se Kujundzic kishte dështuar të deklaronte dy apartamente që ai zotëronte në ishullin Pag, siç kërkohet nga ligji kroat, kur ai mori detyrën në tetor 2016.

Kujundzic mohoi që ai kishte bërë ndonjë gjë të paligjshme, ndërsa Plenkoviç nuk komentoi drejtpërdrejt pretendimet e gazetës, në vend të kësaj duke thënë se i takon Kujundzic të sqarojë situatën e tij.

Ju pëlqen!

Plenkovic ende nuk e ka emëruar pasardhësin e Kujundzic, i cili do të marrë përsipër një nga portofolet ministrorë më sfidues.

Shërbimi shëndetësor publik ka vite të prapambetura dhe vendos një tendosje të madhe në një buxhet të shtetit që qeveria po përpiqet të mbajë në ekuilibër për të përmbushur kriteret për adoptimin e euros në 2023 ose 2024.(Reuters)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!