Shtrati i nënës dhe babait: një tabu! A mund të flenë fëmijët me prindërit e tyre? Një studim i ri zbulon se në realitet fëmijët duhet të flenë me nënën e tyre të paktën deri në moshën tre vjeçare. Le të shohim se cilat janë avantazhet e ndarjes së një shtrati me fëmijët.

Fjetja e fëmijës me nënën: Po nëse fëmija e merr zakon? Kjo është pyetja klasike që çdo prind paraqet kur fëmija fle në shtratin e tyre. Kjo pyetje ndan në dy grupe pro dhe kundër jo vetëm prindërit, por edhe pediatrit. E vërteta është se lindja e një fëmije ndryshon qartë të gjitha zakonet në shtëpi: kryesisht ato që lidhen me gjumin. Megjithatë, një studim i ri zbulon se ka avantazhe që fëmija të flejë me ju deri kur të bëhet 3 vjeç.

Studimi

Ju pëlqen!

Studimi në fjalë u zhvillua në Universitetin e Cape Town në Afrikën e Jugut. Ekspertët e përfshirë, monitoruan gjumin e 16 fëmijëve që nga ditët e para të jetës. Rezultatet ishin të habitshme. Studimet kanë zbuluar se fëmijët që flinin larg nga nëna gjatë natës treguan më shumë simptoma stresi dhe kishin vështirësi jo vetëm të binin në gjumë, por edhe në fazat e tjera të gjumit. Pra, cilësia e gjumit ishte e dobët.

Rezultatet: po për të fjetur bashkë me nënën

Studimi jep një përgjigje për shumë pyetje në lidhje me nënën dhe babain: bashkëfjetja është e mirë për fëmijën. Bazuar në rezultatet, në fakt, studiuesit këshillojnë nënat të flenë me fëmijët e tyre në një shtrat deri në moshën 3 vjeçare.

Pse fëmija duhet të flejë me nënën?

Rezultatet e studimit tregojnë se bashkëbisedimi ka përparësi të rëndësishme për fëmijën, por edhe për vetë prindin. Në fakt, duke fjetur së bashku ju ndihmon të ndërtoni një lidhje të fortë mes jush dhe redukton stresin. Ky është një avantazh që nuk duhet anashkaluar kur kemi parasysh se hormoni i stresit ndikon në zhvillimin e trurit të foshnjës, mund të shkaktojë ankth në të ardhmen dhe për këtë arsye ka një ndikim negativ edhe në zhvillimin e sjelljes. MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!