Guri i quajtur ‘Al Naslaa’ në Arabinë Saudite duket sikur është prerë në gjysmë me një laser. Guri vlerësohet të jetë 4000 vjet i vjetër, dhe askush nuk e di se si u bë kështu,

Ka shumë mistere natyrore në botë, njëra prej të cilave është veçanërisht befasuese guri Naslaa në shkretëtirën Tayma në Arabinë Saudite.

Shumë njerëz mendojnë se prerja e saktë është bërë nga njerëzit ose nga ndonjë lloj tjetër krijesë, e cila duket po aq mbresëlënëse.

Ju pëlqen!

Sipas studimeve, mbi një mijë vjet më parë, toka u zhvendos dhe bëri që kjo shkëmb të ndahej në dysh, por pa arritur të rrëzohej.

Kjo mund të jetë për shkak të një dige vullkanike të mineraleve e cila më pas u forcua para se të vinte në dritë.

Megjithëse ende nuk dihet arsyeja e saktë e kësaj ndarje misterioze, është padyshim një nga mrekullitë më të mëdha të botës.

Lexo po ashtu:  Gjuha shqipe, mes tre gjuhëve të huaja më të folura në shtetin e Zvicrës
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!