Gurakuq Dobruna është mjaft i angazhuar në punën e tij si dizajner grafik, veçmas kur bëhet fjalë për figurat e njohura shqiptare në botë, shkruan KultPlus.

Në një dizajn të punuar së fundmi, ai ka vendosur pesë figura të rëndësishme të grave shqiptare në kopertinën, që e ka dizajnuar në formatin e revistës Lirindja.

Ai aty ka vendosur kampionen e xhudos Majlinda Kelmendi që ka ngritur flamurin e Kosovës në shumë gara olimpike në botë. Dua Lipa, Rita Ora dhe Bebe Rexha janë tri këngëtaret shqiptare që po shkelin skenat botërore, duke mos e mohuar asnjëherë vendlindjen e tyre dhe shpesh duke bërë simbolin e shqiponjës në botë. Andaj ai ka përmbledhur këto tri figura si krenari për kombin.


Një vend krah tyre, i ka dhënë edhe grave që sakrifikuan gjatë luftës së fundit në Kosovë, dhe përmes një gruaje simbol ai ka vendosur aty vuajtjet e refugjatëve që largoheshin nga shtëpitë me familjet e tyre duke u nisur në një rrugë te gjate në këmbë.  E tillë ishte dhe Sherife Luta, një nënë e re, e paveshur, me pelenën e vajzës në kokë, e pangrënë, në një mot të ftohtë e me dëborë, eci për afro një muaj të tërë në këmbë me mijëra banorë te tjerë që po përpiqeshin t’i shpëtonin luftës./  MekuliPress/


*** VINI RE! Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon gazetën dhe kritikën tonë. Ndihmoje MekuliPress - Mbështete median e pavarur kombëtare.
Loading...
[wpedon id=16879]