Në bazë të ligjit për zgjedhjet, dërgesat postare nga jashtë vendit duhet të arrijnë në adresë të KQZ-së 24 orë para ditës së zgjedhjeve. Por, para së gjthash duhet të verifikohet nëse këto zarfe, të nisura nga diaspora, janë vonuar qëllimshëm nga ndonjë kompani ajrore apo postare, shkruan e pavarura MekuliPress.

Sami Hamiti anëtar i KQZ-së nga LDK-ja ka thënë se ligji nuk duhet të shkelet dhe 4500 zarfe që kanë ardhur nga diaspora pas datës së zgjedhjeve nuk duhet të pranohen.

Por anëtari i VV-së në këtë institucion, Adnan Rrustemi ka thënë se këto zarfe duhet të pranohet duke marrë parasysh vështirësitë objektive të votimit jashtë vendit.

Ju pëlqen!

Rrustemi në mbledhjen e këtij institucioni sot ka propozuar që të hudhet në votim për pranimin e 4500 dërgesa postare të ardhura nga diaspora pas datës së zgjedhjeve si të rregullta për arsye të procedurës së votimit nga jashtë Kosovës por që nuk është hedhur në votim kërkesa.

Komisioni Qendror Zgjedhor ka vendosur që këto zarfe që kanë ardhur nga jashtë vendit pas ditës së zgjedhjeve të kontrollohen nga administrata e KQZ-së një për një për të vlerësuar se a duhet të pranohen apo jo. Kryeprokurori, Gjykatat, Policia duhet të veprojë! E dimë që duan t’ia zvogëlojnë votat VETEVENDOSJE-s që mundësisht, t’ia hiqni një deputet/e.

A mund të arrihet ky grusht shtet?, pyet me shqetësim MekuliPress.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!