NO PASARAN COUP D’ETAT!
(apo grusht shteti nuk kalon!)

Martin Berishaj

Zbehja e fuqisë së Presidentit Thaçi duket se ndodhi në takimin me Kryeministrin Kurti të premten me 13! dhe vazhdimi i asaj zbehje ndodhi me miratimin e Rezolutës per dialogun me Serbine që e miratoi Parlamenti i Kosovës. Ishte vetem çeshtje dite se si dhe ne çfare forme do te tentoje të rikthej pozicionin e vetë Presidenti Thaçi brenda kësaj kohe?

Ju pëlqen!

Pa dyshim ishte shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme te cilën unë do ta quaj sprovë e grusht shtetit të cilën masë Qeveria Kurti nuk ia lejoi. Grusht shtet nënkupton kategori jo kushtetuese që ka për pasojë ndërrimin e pushtetit me ndihmën e ushtrisë, si rrjedhojë e jo stabilitetit shoqërorë të institucioneve të shtetit. Realizimi i grusht shtetit ka per qellim vendosjen e kontrollit sa me të shpejtë mbi sistemin e sigurisë (mbi ushtrine, policine dhe shërbimin informativ) si dhe mbizotërimin e kontrollit mbi media në shtet.


Qeveria e Kosoves ka per detyre qe kete gjendje te pandemise se virusit Korona ta menaxhoje me masa sa me strikte.

Lexo po ashtu:  Mos e frikësoni popullin, s’ka e as nuk do të ketë minishtet serb në Kosovë !


Prandaj, kujdes dhe pa panik!

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!