Gjykata Ndërkombëtare Penale ka hapur një hetim për krimet e mundshme të luftës në Ukrainë. Ky është hapi i parë i një procesi që mund të çojë në ngritjen e akuzave kundër presidentit rus, Vladimir Putin dhe zyrtarëve të tjerë të Kremlinit në Hagë. Prokurori Karim Khan tha se në hetim do të përfshihen shkeljet e raportuara deri më tani dhe çdo krim të ri lufte që mund të pretendohet nga secila palë e konfliktit në çdo pjesë të territorit të Ukrainës. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia refuzon kategorikisht hetimin, duke rikujtuar që Rusia nuk është pjesë e Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

Ndërkohë, në terren vijon mbledhja e provave që vërtetojnë se ushtria e Moskës ka kryer krime lufte me sulme vdekjeprurëse ndaj civilëve, duke përdorur madje dhe armë të ndaluara, si bomba thërrmuese.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.