Në Saknoc të Drenicës, një familje kishte mbetur me pesë motra, dy të vogla fare. E madhja, Hyra, ishte zonjë shtëpie, madje i kishte kaluar edhe koha e martesës nga dëshira për ta marrë gjakun e babës.

Ajo kishte sakrifikuar rininë e saj, por fjala e mirë e rinisë, e studentëve ia kishte zbutur zemrën dhe një ditë u ngrit midis burrash e tha: “Ju qoftë falë gjaku i babës”!

Në fotografi shihet Hyra duke falur gjakun e babës.

Ju pëlqen!

Burimi: Festim Gërguri.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.