Shkencëtarët polakë njoftuan të enjten se kishin zbuluar mumjen e parë egjiptiane shtatzënë në botë ndërsa skanonin mbetjet 2,000-vjeçare të mbajtura në Muzeun Kombëtar në Varshavë.

“Burri im Stanislaw, një arkeolog egjiptian, dhe unë pamë rrezet X dhe vumë re një pamje të njohur në stomak për prindërit e tre fëmijëve – një këmbë të vogël!”, tha Marzena Ozarek-Szilke, një antropologe dhe arkeologe në Universitetin e Varshavës.

Analiza e mëtejshme tregoi të gjithë fetusin. Shkencëtarët që punojnë në Projektin Mumje të Varshavës besojnë se gruaja ishte midis 20 dhe 30 vjeç dhe se ishte 26 deri në 30 javë shtatzënë.

Ju pëlqen!

“Ne nuk e dimë pse fetusi nuk u mor nga i vdekuri gjatë mumifikimit”, tha Wojciech Eismond i pjesëmarrësit në projektin e Akademisë Polake të Akademisë.

“Kjo mumje është me të vërtetë unike. Ne nuk mund të gjenim ndonjë rast të ngjashëm. Kjo do të thotë që ;mamaja jonë’ është e vetmja në botë që është zbuluar të jetë me një fetus,” tha ai.

Lexo po ashtu:  Përse ziliqarët urrejnë? Përgjigjet Kierkegard!
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!