Merr gjithnjë e më shumë kredite një shkëmbim mes Barcelonës e Inter, me blaugrana që duan me cdo kusht Lautaron e zikaltrit që do të ishin shumë të kënaqur me Antoine Griezmann. Francezi konsiderohet si një nga lojtarët më të fortë në botë. Barcelona pagoi për atë 120 milion. Deri tani, nga francezi, veçanërisht në fillim të sezonit, pritej më shumë: 26 ndeshje, “vetëm” 8 gola në Liga, 7 ndeshje dhe dy gola në Champions. Lautaro Martinez, i marrë për 25 milion nga Inter, është një goditje e mundshme e katalanasve dhe ka lulëzuar këtë vit: 22 ndeshje dhe 11 gola në Serinë A, 6 ndeshje dhe 5 gola në Ligën e Kampionëve. “Djalli i vogël” është tashmë 29 vjeç dhe fiton 17 milion në vit, Lautaro vetëm 22 vjeç dhe pagën maksimale e ka 3-4 milionë. Duke analizuar të dhënat “e ftohta”, në një nivel tekniko-ekonomik shkëmbimi nuk do të dukej si një pazar për Interin.

Si imazh, Interi do të bënte një kapërcim të shkëlqyeshëm në cilësi, ashtu sikurse në përvojë dhe “peshë” ndërkombëtare. Të mos harrojmë se Griezmann ka tërhequr Francën për të pushtuar Kupën e Botës dhe për të prekur kampionatin evropian të humbur me Portugalinë e CR7. Taktikisht, ndër gjërat që funksionojnë më shumë tek Interi i Contes është në të vërtetë çifti sulmues. Kur vështirësohet situata, zikaltërit kanë nxjerrë në pah mungesën e imagjinatës dhe, gjithashtu, të asaj cilësie që është e nevojshme, si dhe personalitetit për të sfiduar skuadrat me kushte të barabarta. Kjo është arsyeja pse Eriksen ka mbërritur, por deri më tani ai nuk ka arritur të futet në mekanizma dhe të bindë teknikun.

Me Grizmann, Interi nuk do ta ndryshonte sistemin me çiftin mes francezit dhe Lukakut. Por mënyra e të luajturit do të ishte e ndryshme. Sepse Grizmann është një sulmues i dytë me këmbët e një mesfushori të shkëlqyeshëm. Ndoshta nuk garanton të njëjtat synime si Lautaro, por më shumë shanse për Lukakun dhe më shumë paparashikueshmëri në lojë. Ajo që është tek Interi shpesh monotone. Praktikisht Grizmann do të bënte edhe funksionet e Eriksenit. Në të vërtetë, duke pasur parasysh që flasin të njëjtën gjuhë teknike, francezi madje mund të përfitonte nga përfshirja e kampionit danez. Me pak fjalë, Inter do të humbiste në thellësi duke blerë manovër sulmuese dhe imagjinatë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!